Szanowni Państwo,
W sobotę 15 maja 2021 roku obchodziliśmy 70. rocznicę połączenia Golubia i Dobrzynia. W związku z tą okolicznością miasto zorganizowało uroczystości, które ze względu na nadal obowiązujące obostrzenia wynikające z pandemii miały uroczysty, lecz ograniczony charakter.
Uroczyste obchody rozpoczęły się o godz. 12:00 Mszą Świętą odprawioną w intencji Miasta i Mieszkańców, w kościele parafialnym p.w. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Dobrzyniu. Mszę Św. odprawił Dziekan Dekanatu dobrzyńskiego ks. Kanonik Jarosław Kulesza. Kolejnym punktem obchodów była Uroczysta Sesja Rady Miasta w sali konferencyjnej Urzędu Miasta, która rozpoczęła się o godz. 13:00. W sali na przybyłych gości oczekiwała Pani Aleksandra Bednarska, która wcieliła się w postać Św. Katarzyny Aleksandryjskiej, znajdującej się na wizerunku w herbie naszego miasta.
Sesję poprzedziło odświętne wprowadzenie Sztandaru Golubia-Dobrzynia.
Podczas sesji przemówienia wygłosili: Burmistrz Miasta Mariusz Piątkowski, Przewodniczący Rady Miasta Łukasz Pietrzak, Poseł Jan Krzysztof Ardanowski, Wicewojewoda Kujawsko-Pomorski Józef Ramlau, Wicemarszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Zbigniew Sosnowski, Starosta Powiatu Wąbrzeskiego Krzysztof Maćkiewicz, Starosta Powiatu Rypińskiego Jarosław Sochacki, Starosta Powiatu Golubsko-Dobrzyńskiego Franciszek Gutowski, Prezes Oddziału PTTK w Golubiu-Dobrzyniu Stefan Borkowicz, Idzi Kurpiel były dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 w Golubiu-Dobrzyniu. Prelekcję tematycznie związaną z historią Golubia i Dobrzynia, przygotowaną przez radną Monikę Kwidzyńską wygłosiła radna Justyna Bestry. W dalszej części sesji radni podjęli uchwały między innymi o nadaniu nazw ulicom i rondu w Golubiu-Dobrzyniu. Burmistrz Mariusz Piątkowski wraz z panią Wiceburmistrz Różą Kopaczewską wręczyli zebranym okolicznościowe medale i zaprosili do podpisania przesłania dla potomnych, które zostało umieszczone w kapsule czasu. Po tych podniosłych i symbolicznych aktach, Przewodniczący Rady Miasta Łukasz Pietrzak dokonał zamknięcie uroczystej Sesji Rady Miasta Golubia-Dobrzynia.
Andrzej Dąbrowski wcielił się w postać Strażnika Miasta i poprowadził Św. Katarzynę Aleksandryjską wraz z gośćmi w kierunku wystawy na ul. Kilińskiego. Odsłonięcie ekspozycji wystawowej pt. „Golub-Dobrzyń na przestrzeni 70 lat” na ul. Kilińskiego było kolejnym punktem uroczystych obchodów.
Dyrektor Domu Kultury Artur Niklewicz w kilku zdaniach opowiedział o przygotowanej wystawie. Otwarcia ekspozycji dokonali: Wicemarszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Zbigniew Sosnowski, Burmistrz Miasta Golubia-Dobrzynia Mariusz Piątkowski, Przewodniczący Rady Miasta Golubia-Dobrzynia Łukasz Pietrzak. W kolejnej części uroczystości nastąpiło odsłonięcie pamiątkowej tablicy na moście im. „Błękitnej Armii” gen. J. Hallera. Odsłonięcia pamiątkowej tablicy na moście dokonali: Starosta Powiatu Rypińskiego Jarosław Sochacki Starosta Powiatu Wąbrzeskiego Krzysztof Maćkiewicz, Burmistrz Miasta Golubia-Dobrzynia Mariusz Piątkowski. Ważną częścią uroczystości było zamknięcie kapsuły czasu, która ma zostać otwarta na 100-lecie połączenia Golubia i Dobrzynia w 2051 roku. Przed symbolicznym zamknięciem kapsuły Św. Katarzyna złożyła przesłanie, które zostało podpisane wcześniej przez uczestników Sesji Rady Miasta. W kapsule czasu znalazły się także: przemówienie Burmistrza Miasta Mariusza Piątkowskiego wygłoszone w trakcie uroczystej Sesji Rady Miasta, moneta okolicznościowa oraz medal okolicznościowy, książka pt. „Administracja miejska Golubia i Dobrzynia nad Drwęcą w okresie międzywojennym”, różne gadżety przygotowane z okazji 70. rocznicy połączenia Miast Golubia i Dobrzynia, egzemplarze miesięcznika Ziemia Golubsko-Dobrzyńska, wydrukowane plansze odsłoniętej wystawy pt. „Golub-Dobrzyń na przestrzeni 70 lat”, opracowanie o historii Golubia-Dobrzynia widziane oczyma byłego mieszkańca miasta Pana Mariana Pniewskiego oraz inne materiały. Symbolicznego zamknięcia kapsuły dokonali uczestnicy uroczystości. Po zamknięciu kapsuły czasu i dokręceniu śrub, Radny Rady Miasta Golubia-Dobrzynia Marek Stawski opuścił kapsułę czasu, poniżej mostu w celu jej zamontowania przez pracowników Urzędu Miasta Edwarda Chojnackiego i Wojciecha Bruzdę. Św. Katarzyna Aleksandryjska uroczyście wypuściła gołębia, a członek Sekcji Polskiego Związku Hodowców Gołębi Pocztowych w Golubiu-Dobrzyniu uwolnił pozostałe kilkadziesiąt gołębi. Św. Katarzyna Aleksandryjska w asyście Strażnika Miasta poprowadziła gości ul. 17 Stycznia, przez Rynek, ul. Brodnicką, ul. PTTK do Domu Kultury na salę lustrzaną, gdzie odbyła się konferencja popularnonaukowa. Prelekcję wygłosił Koordynator Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Toruniu dr Jan Wiśniewski. Głos zabrali także Marian Pniewski, Edward Bartkowski oraz Ewa Kaźmierkiewicz. Po zakończonym wykładzie Burmistrz Miasta podziękował prelegentowi oraz przybyłym gościom, a także wszystkim osobom zaangażowanym w organizację uroczystości.