Informacje ZUS
E-wizyta w ZUS możliwa także w sprawach emerytur i rent międzynarodowych
Z e-wizyty w ZUS korzysta codziennie kilkuset klientów. Teraz podczas wideorozmowy z pracownikiem ZUS klienci mogą także załatwić sprawy w zakresie świadczeń międzynarodowych.
W województwie kujawsko-pomorskim ZUS wypłaca ponad 9 tys. zagranicznych emerytur i rent, w całym kraju ponad 235 tys. Osób, które pracowały przez część swojej kariery zawodowej za granicą, jest coraz więcej. Wiele z nich zbliżając się do wieku emerytalnego, zastanawia się, czy praca za granicą liczy się do ich emerytalnego stażu, czy otrzymają polską, czy zagraniczną emeryturę. Pytań i wątpliwości w tym temacie jest dużo, stąd też nowa usługa dla klientów ZUS, czyli możliwość wideorozmowy z pracownikiem ZUS w sprawach emerytur i rent międzynarodowych - informuje Krystyna Michałek, rzecznik regionalny ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.
Zanim złożymy wniosek, bądź zaczniemy kompletować dokumenty, warto wcześniej skonsultować się
z ekspertem, by wyjaśnić ewentualne wątpliwości i otrzymać odpowiedzi na pytania dotyczące świadczenia za pracę w różnych krajach. Teraz jest to wyjątkowo łatwe, bo w swojej sprawie można porozmawiać
z pracownikiem przez internet, bez wychodzenia z domu – dodaje rzeczniczka.
Wystarczy telefon z dostępem do internetu
Aby można było odwiedzić ZUS online, wystarczy komputer lub smartfon z kamerką i mikrofonem. Umawianie wideorozmowy jest bardzo proste, wystarczy wejść na stronę www.zus.pl i odszukać zakładkę e-wizyta,
a następnie kliknąć link „Umów się na e-wizytę”. W przypadku świadczeń międzynarodowych należy wybrać temat wideorozmowy „Emerytury i renty międzynarodowe”. Warto pamiętać, że poszczególne oddziały ZUS obsługują sprawy z różnych krajów, dlatego najlepiej już na tym etapie wybrać odpowiednią placówkę zajmującą się realizacją umów międzynarodowych. Bydgoski oddział ZUS obsługuje Włochy, a toruński Danię, Szwajcarię i Węgry.
Poniżej lista oddziałów i przypisanych do nich krajów:
- Oddział ZUS w Bydgoszczy - Włochy;
- Oddział ZUS w Chrzanowie - Belgia;
- Oddział ZUS w Gdańsku – Wielka Brytania;
- Oddział ZUS w Częstochowie – Wielka Brytania;
- Oddział ZUS w Krakowie - Holandia;
- Oddział ZUS w Lublinie - Irlandia;
- I Oddział ZUS w Łodzi – Cypr, Grecja, Malta, Kanada, Korea Południowa, Quebec,
- Oddział ZUS w Nowym Sączu – Czechy, Słowacja, Australia,
- Oddział ZUS w Opolu – Niemcy;
- Oddział ZUS w Elblągu – Niemcy;
- Oddział ZUS w Wałbrzychu – Niemcy;
- Oddział ZUS w Płocku – Niemcy;
- Oddział ZUS w Rzeszowie – Hiszpania, Portugalia; Ukraina, Mołdawia, Mongolia,
- Oddział ZUS w Szczecinie – Estonia, Finlandia, Islandia, Litwa, Łotwa, Norwegia, Szwecja;
- Oddział ZUS w Tarnowie – Austria, Lichtenstein, Słowenia;
- Oddział ZUS w Toruniu - Dania, Szwajcaria, Węgry;
- I Oddział ZUS w Warszawie – Bułgaria, Chorwacja, Francja, Luksemburg, Rumunia, USA, Macedonia Północna, Czarnogóra, Serbia, Bośnia i Hercegowina.
Jak połączyć się z ekspertem ZUS
Dzień przed spotkaniem klient otrzyma sms z przypomnieniem o e-wizycie, na wskazany podczas rejestracji numer telefonu. Natomiast w dniu e-wizyty, godzinę przed spotkaniem otrzyma maila, w którym będzie link do rozmowy. - To klient inicjuje rozmowę z ekspertem ZUS. Umówionego dnia i o konkretnej godzinie musi wejść na podany w emailu link i dopiero wówczas nastąpi połączenie online z pracownikiem ZUS. Jeśli chcemy uzyskać informacje w konkretnej, indywidualnej sprawie, koniecznie trzeba mieć przy sobie dokument tożsamości. Należy go pokazać do kamery podczas e-wizyty - tłumaczy Krystyna Michałek.
Więcej szczegółów na temat e-wizyty w ZUS można uzyskać pod adresem www.zus.pl/e-wizyta.
ZUS i policja ostrzegają seniorów
Pół miliona emerytów i rencistów z województwa kujawsko-pomorskiego jeszcze w lutym otrzyma z ZUS-u wraz z PITem ulotkę „Nie daj się oszustom!”. Materiał przygotowała bydgoska policja. Wszystko po to, by informacja jak chronić się przed oszustami, gdzie szukać pomocy, trafiła do seniorów z naszego województwa.
W 2018 roku Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertruda Uścińska i Komendant Głównym Policji nadinsp. Jarosław Szymczyk podpisali porozumienie o współpracy w zakresie przeciwdziałania zagrożeniom bezpieczeństwa obywateli. Ulotka to jeden z wymiernych efektów tego porozumienia.
- Zakład Ubezpieczeń Społecznych wysyła co roku do swoich klientów deklaracje podatkowe PIT. W tym roku do tej korespondencji dołączyliśmy ulotkę „Nie daj się oszustom!” opracowaną przez bydgoską Komendę Miejską Policji. Wszystkim nam zależy na bezpieczeństwie naszych seniorów, dlatego w tym roku wykorzystaliśmy ten kanał komunikacji do włączenie się do działań profilaktycznych policji. Chcemy wyczulić seniorów na wszelkie możliwe zagrożenia, w tym szczególnie na oszustwa. Mamy nadzieję, że to pomoże im uchronić pieniądze, na które tak ciężko pracowali przez całe życie – mówi Monika Bernadowicz, Zastępca Dyrektora ds. świadczeń Oddziału ZUS w Bydgoszczy.
ZUS także od wielu lat we współpracy z instytucjami finansowymi zachęca świadczeniobiorców do korzystania z bezgotówkowych form wypłaty świadczeń. Już trzy czwarte seniorów otrzymuje świadczenie z ZUS na konto bankowe. Wypłata świadczeń na rachunek bankowy to większe bezpieczeństwo dla seniorów. Ogranicza ryzyko kradzieży pieniędzy w wyniku oszustw znanych jako „metoda na wnuczka” czy „na policjanta” - dodaje Krystyna Michałek, rzecznik regionalny ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.
Raz po raz możemy przeczytać w mediach o próbach kradzieży czy wyłudzeniu danych przez oszustów. Co rusz oszuści wymyślają nowe sposoby, w jaki sposób wykorzystać ufność osób starszych. Bardzo często podszywają się pod urzędników różnych instytucji, tym samym dając sobie większą wiarygodność. - Po raz kolejny przestrzegamy, że pracownicy ZUS nie odwiedzają emerytów w domu, by przeliczyć im świadczenie, czy wypłacić jakieś należności. O tym jak oszuści próbują zdobyć zaufanie, jakie mają sposoby na wyłudzenia, ale też gdzie szukać pomocy - będzie można przeczytać w ulotce przygotowanej przez bydgoską policję. Dlatego już teraz zachęcamy do uważnego jej przeczytania i po raz kolejny przestrzegamy: zanim wpuścisz do domu obcą Ci osobę, upewnij się, że reprezentuje firmę, urząd, na który się powołuje - mówi Monika Bernadowicz.
Krystyna Michałek
Rzecznik Regionalny ZUS
Województwa Kujawsko-Pomorskiego