W związku z dynamicznie rozwijającą się sytuacją epidemiologiczną w Europie, w zakresie rozprzestrzeniania się zakażeń wirusem pryszczycy (FMD), na prośbę Kujawsko-Pomorskiego Lekarza Weterynarii publikujemy ulotkę dotyczącą pryszczycy. Kampania informacyjna ma na celu minimalizowanie ryzyka wystąpienia ww. choroby na terenie Polski.
Pryszczyca to choroba bydła, owiec, kóz, świń i innych zwierząt parzystokopytnych (np. jeleni, saren i dzików), która powoduje powstawanie pęcherzyków i pęcherzy na błonie śluzowej w jamie gębowej, na wargach, języku, w okolicy otworów nosowych oraz na wymieniu, strzykach, w szparze międzyracicowej i na koronkach racic. Zakażone zwierzęta niechętnie się poruszają, mają podwyższoną temperaturę ciała, obserwuje się apatię, kulawiznę i utratę apetytu oraz spadek mleczności, a u bydła obfite ślinienie. Ciężarne samice mogą ronić, a młode zwierzęta mogą padać bez widocznych objawów klinicznych.
Transmisja - Pryszczyca jest jedną z najbardziej zaraźliwych chorób zwierząt parzystokopytnych. Kontakt między zwierzętami jest głównym sposobem przenoszenia i rozprzestrzeniania się choroby, ale również pasza, słoma, obornik, sprzęt, pojazdy i ludzie, którzy mieli kontakt z zakażonymi zwierzętami mogą przenosić wirusa. Możliwe jest przenoszenie pryszczycy wraz z mlekiem, mięsem i innymi produktami pochodzącymi od zakażonych zwierząt, które nie zostały poddane obróbce niszczącej wirusa tej choroby.
Zapobieganie - Wprowadzanie do gospodarstwa zwierząt o nieznanym stanie zdrowia stanowi bardzo duże zagrożenie dla całego stada. Większość środków zapobiegawczych jest wspólna dla rożnych chorób i jest najlepszym i najtańszym sposobem ochrony stada. Unikaj: zakupu zwierząt niezidentyfikowanych, pochodzących z niewiadomego źródła, kontaktów między zwierzętami z różnych stad (np. na pastwisku, kontakt nos w nos przez ogrodzenie), odwiedzania innych hodowli zwierząt bez zachowania zasad bioasekuracji, wspólnego używania narzędzi, sprzętu i pojazdów wykorzystywanych w innych gospodarstwach. Stosuj: oddzielne miejsca do izolacji i obserwacji przez 14 dni każdego nowo zakupionego zwierzęcia, odzież i obuwie ochronne do obsługi zwierząt, niecki, maty lub urządzenia do dezynfekcji obuwia przy wejściu do budynków inwentarskich oraz mycie i dezynfekcja rąk.
Świadomość - Choroba może powodować bezpośrednie i pośrednie straty ekonomiczne, a stado może być zagrożone. Bardzo ważny jest nadzór nad zdrowiem zwierząt. Każde podejrzenie pryszczycy należy niezwłocznie zgłosić służbom weterynaryjnym. Powiadomienie jest obowiązkowe i ma zasadnicze działanie dla szybkiego zdiagnozowania choroby.